Son seçim anketi sonuçları yayımlandı: AKP ve MHP’yi mutlu etmeyecek

6 Görüntüleme

Son seçim anketi sonuçları yayımlandı: AKP ve MHP’yi mutlu etmeyecek

Son seçim anketi sonuçları AK Parti ve MHP’nin oy kaybının boyutunu ortaya koydu. Seçmene erken seçim, ekonomi ve yargıya güven başlıkları altında sorular yöneltildi. Sonuçlar AKP’yi mutlu etmeyecek..

Son seçim anketi sonuçları yayımlandı: AKP ve MHP'yi mutlu etmeyecek

Son anket sonuçları yayımlandı. ORC Araştırma tarafından Z kuşağı arasında yapılan ankette çarpıcı sonuçlar çıktı. Ankette, erken seçim isteyenlerin oranı da ortaya çıktı.

Son seçim anketi sonuçları AK Parti yönetim kadrosunu mutlu etmeyecek cinsten. Z kuşağı olarak tasvir edilen 1997 ile 2005 yılları arasında doğan kişilerle yapılan ankette “Bu pazar genel seçim olsa hangi partiye oy verirsiniz?” sorusu yönetildi.

Son anket sonuçlarına göre, Z kuşağının yalnızca yüzde 11.4’ü AK Parti’ye oy verebileceğini belirtti. MHP’nin oy oranı ise yüzde 7.2 olarak çıktı.

Son ankette, katılımcılara erken seçim de soruldu. Katılımcılar, “Erken seçim olmalı mı?” sorusuna verilen cevaplar şöyle oldu:

Haziran 2021’de yüzde: 49.2

Eylül 2021’de yüzde: 59.9

Ekim 2021’de ise yüzde: 62.5

“Önümüzdeki 1 yıl içinde ekonominin nasıl olacağını düşünüyorsunuz?” sorusunun da yöneltildiği araştırmada, Yüzde 50.7’si daha kötü olur, yüzde 35.1’i değişmez, yüzde 14.2’si daha iyi olur cevabını verdi.

“Yargıya güveniyor musunuz?” sorusuna verilen cevapların son üç aylık değişimi ise şöyle:

Haziran 2021

Evet güveniyorum: Yüzde 25.1 –
Hayır güvenmiyorum: Yüzde 74.9

Eylül 2021

Evet güveniyorum: Yüzde 22.6
Hayır güvenmiyorum: Yüzde 77.4

Ekim 2021

Evet güveniyorum: Yüzde: 21.3
Hayır güvenmiyorum: Yüzde 78.7

Genel seçmene sorulan “Bu pazar genel seçim olsa hangi partiye oy verirsiniz” sorusunda ise Cumhur İttifakı’nı oluşturan AK Parti ve MHP’nin oylarının toplamı yüzde 41.3, Millet İttifakı’nı oluşturan partilerin oy oranı ise yüzde 39 olarak çıktı.

Kaynak: Milli Gazete

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir