HAYSİYET ve ŞEREF

Görüntüleme

Süperlig’in 34. haftasını yazmamız gerekirken, Galatasaray Başkanı Mustafa Cengiz’in söylediği cümle gündemi alt süt etti. Taraftarın bile söylemeyeceği cümleyi, kendi Tv kanalında sarf ederek Galatasaray’lı tüm oyuncuları töhmet altında bıraktı. Bundan sonra Fatih Terim ve ekibinden, oyunculardan ve takımla alakalı tüm birimlerden tepki gelecektir. Gelecek olan tepkinin şiddetini de muhtemel olarak Fatih Terim belirleyecektir. Hocanın istifası dahi konuşulmakta olup, henüz sessizlik hakimdir. Başkan bu cümleyi oğluna bile söylemeyeceğini düşünüyorum, çok çok ağır bir laftır hele ki ağızdan çıktıktan sonra da düzeltmek mümkün olmaz. Fatih Terim’in sesiz kalabileceği sanmıyorum, saha sonuçları ile verilecek cevapta yeterli olmaz. Bundan sonra dilenecek özür, yanlış anlaşılma veya benzeri açıklamalarda bu tahribatı kapatamaz. Ağzımızdan çıkanı kontrol edemiyorsak makam mevki hırsımızdan tasarrufta bulunmamız ve gereğini yapmamız gerekir ki  bir kere daha örneğiyle gördük. Kendimizi kontrol edemiyorsak da hiç bu tür işlere kalkışmayalım.
Bu haftanın en güzel süprizleriden biri Göztepe’nin Hatayspor’u deplasmanda faklı yenmesi oldu. Jahoviç’in eski günlerine dönmesi Göztepe’nin Galatasaray önünde ki kozlarından biri olacağını gösterdi.
Trabzonspor, Abdullah hocanın takımı olma yolunda her hafta mesafe kat ediyor. Kaybetmeden gidiyor, yeni sezonun takımını hazırlıyor.
Galatasaray Karagümrük maçında sakatlıklar ve Hakem yönetimi damga vurdu. Gösterilmeyen kartlar, sakatlıklar oyuncuların konsantrasyonunu bozdu. Oyuna Galatasaray ortak olamadığı gibi  bir türlü oyununu kuramadı. Karagümrük çok akıllı olarak bekledi ve sürekli savunma setleri ile Galatasaray’ın oyun kurmasını engelledi. İstediği 1 puanı da aldı.
Beşiktaş iyi oynamadan skor bularak maçı aldı götürdü. Maç içinde teklemesine rağmen takım uyumu ve oyunu ile diğer şampiyonluk adaylarından çok önde. Skor yaptıktan sonra maçı istediği yerde tutabiliyor. Şampiyonluk için diğer adaylardan çok önde görünüyor.
Fenerbahçe’de Erol Bulut gitti Emre Belezoğlu geldi çok değişen yok gibi duruyor. Sahasında kazanarak işini yaptı. Maçta kopuk kopuk oyunlar gördük, orta saha öne doğru gittikçe önde oynayan üçlü çok sıkışıyor defans ile içiçe oynamak zorunda kalıyor. Ön oyuncular fizik olarak yapılı ve kuvvetli olmayınca bire birlerde eksik kalıyorlar. Buna karşın açık alanda, duran toplarda daha şanslı oluyorlar. Fenerbahçe’nin önümüzdeki sezon için en az 2 tane 11’de oynayacak santrafora ihtiyacı var. Şayet santraforları olsaydı, bugün yeri farklı olabilirdi.
Hakemler sezon sonuna geldik hala bir standartları yok. Bir maçta atılan dirsek sarı kart diğer maçta devam, bir maçta ayağa basma sarı kart diğer maçta adam 2 kere basıyor devam. Bu iş nasıl olacak. Haklı olarak verilen karalardan tüm takımlar feveran ediyor, Var desen ayrı bir terane. Bu Var’a girer bu girmez. Gerçekten gördüklerimizden hepimiz sıkıldık, gol oluyor atan takım acaba bir neden bulurlar da iptal ederler mi diye düşünüyor. Bu hakemlerle önümüzdeki senede devam edecez gibi görünüyor. MHK değişse bile hakemler hep aynı kişiler. Acaba MHK değiştiğinde hakemlerin karalarında da değişiklik olacak mı ? Acaba değişiklik fayda sağlıyacak mı ? Eğer olurda değişiklik görürsek, bu senenin izahı nasıl yapılacak? Ne diyecekler ?
Yoksa toptan hakemleri mi değiştireceğiz ?
Birde takıldığım bir konu hakemleri konuşturmuyorsanız, MHK’ nin bir sözcüsü vardır, yoksa da biri çıksın iki kelam etsin. Duyalım, değerlendirmenizi görelim belki de haklısınız. Bakış açınızı, tavrınızı, esnekliğinizi, korumacılık seviyenizi yani düşüncelerinizi görelim duyalım. Bu çağda bu kadar ketum, içine kapalı ve tepkisiz bir biçimde kimseyle iletişim kuramazsınız. Sonrasında da hiç bir MHK 2. sene devam edemez, her sene yenisi gelir eskisi gider. Bir değişiklik yapın, açılın rahatlayın.

 

Sağlıkla kalın,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir