ÇİM SAHALARIMIZI NADASA MI BIRAKALIM ?

6 Görüntüleme

Değerli okurlarım,
Sezon başladığından itibaren alınan sonuçlar tartışıla dursun, hiçbir takım yöneticisi bu kötü sahalar hakkında bir yorum yapmıyor. Neden?. Söylese diyecekler ki seninki benden kara. Bu nasıl bir futbol yönetimidir, sadece iyi futbolcu alınınca iyi futbol oynanmayacağını ya bilmiyorlar, ya da işlerine gelmiyor. Çok iyi bilirler fakat 2/3 senelik yönetimlerinde, sahaya harcanması gerekeni üstünde oynayana harcamak onlar için daha popüler bir hareket. Amaç bir oyuncu fazla almak, taraftara şirin gözükmek. TFF neden denetlemez, ya da denetliyorsa bu sahalara nasıl olur veriyor? Bir de üstüne üstlük TFF’den saha bakımı için para alınıyor.

MİLLİ TAKIM ve GENÇLER

UEFA ülkeler puan sıralamasında geriledik, maalesef gerilemeye de devam edeceğiz. Sıralamada 13. sıraya geldik, bakalım daha nereye kadar ineceğiz? Altyapı, akademi son 6/7 senedir konuşuluyor, peki hangisi yaptı. Hangi takım genç oyuncusunu oynatıyor? Genç oyuncuları neden takasta kullanıp, yerine daha yaşlı topçuları almak için yarışıyorlar. Üstüne bir de ödenemeyecek rakamlara borçlanıp, iyice çıkmaza giriyorlar.
Süper Lig’de 21 kulübün bu sezon profesyonel yaptığı 84 kayıtlı futbolcu var, bunlardan çok azı forma giyebildi.
1- Göztepe    : Efe Binici 2 maçta oyuna sonradan girdi,
2- Alanyaspor : Ahmet Gülay 1 maçta oyuna sonradan dahil oldu.
3- Beşiktaş   : Ersin Destanoğlu 4 maçta oynadı, Rıdvan Yılmaz 1 maçta oynadı.
4- Başakşehir : Enes Karakuş 1 maçta oyuna girdi,
5- Kayserispor: Ömer Uzun 2 maçta, Emre Demir 1 maçta, Adem Doğan 1 maçta oyuna girdi.
6- Karagümrük : Murat Sarıgül 1 maçta oyuna girdi.
7- Antalyaspor: Bünyamin Balcı 4 maçta, Gökdeniz Bayrakdar 3 maçta oynadı.
Oynatan hocalarımızı ve takımlarımızı tebrik ediyorum, Umarım oynayan gençler her geçen hafta artarak devam edecektir.
En fazla oyuncu Trabzonspor da kayıtlı olmasına rağmen henüz sahada göremedik.

SÜPER LİG YAŞ ANALİZİ ( İlk Dört hafta)

Süper ligimizde 29 ve üstü yaşlarda 248 futbolcu kayıtlıdır.
Süper lig’de 29/30 yaş gurubunda : 93 futbolcu,
Süper lig’de 29 üstü yaşlarda    : 155 futbocu yer almaktadır.
Süper lig’de 20 Yaş ve altı  12 futbolcu süre almıştır,
Süper lig’de 21/24 yaş gurubunda : 60 oyuncu forma giydi,
Süper lig’de 25/28 yaş gurubunda : 119 futbolcu forma giydi.
Süper lig’de 29/30 yaş gurubunda : 80 futbolcu forma giydi.
Süper lig’de 30 ve üstü yaşlarda : 138 futbolcu forma giydi.

SÜPER LİGİN GÖRÜNENLERİ

Bir takım transfer ettiği oyucunun sezon başlanmadan daha ilk taksitini ödeyemiyor, oyuncu ulusal basında paylaşıyor. Arkasından apar topar para bulunuyor ödeniyor.
Bir takım, önceki yıllarda takımlarını çalıştıran ve ödemelerini alamayan iki güzide hocayı kulübe haciz getirdi diye taraftarın önüne atıp kendini aklamaya çalışıyor.
Birçok takımda (çoğul yazmak gerekiyor) birçok oyuncu ödemelerini alamadıklarından dertli ve basınla yavaş yavaş paylaşmaya başladı. Birçok takım elinde oynatmadığı oyuncuya, önceki dönemde hocalık yapan hocalara, borçlu durumda devam ediyor. Muhtemeldir ki oyuncular , hocalar yakın bir zamanda UEFA‘ya giderek alamadıkları paralar için teker teker dosya açmaya başlayacaklardır. Bunun sonu iyi olmayacaktır, Türk futboluna da bu kurumdan ciddi bir uyarı ve darbe gelmesi muhtemeldir.
Bu işin sonu gelsin artık, duvara mı betona mı çarparlar, yoksa borçlu kulüpler birer birer satılır mı? Her ne olacaksa olsun.
Yapılması gereken, yüksek kontratlı oyuncuların sözleşmeleri biter bitmez yerine olmayan altyapılarından ya da sağdan soldan bir yerlerden bulacakları gerçekten GENÇ OYUNCULAR ile bir süre  hem kendi takımlarını hem de ülke futbolunu nadasa bırakmaktır. İki yıl boyunca toprakta biriken genç oyuncular ile takımlar düze çıkabilir, çıkmaz iseler zaten ülkemizde konuşulacak bir futbol seyri ve kültürü olmayacaktır.

Sağlıcakla kalın,

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir